Digitálna doba vymazáva naše súkromie

Autor TS/JF august 2019 -
Digitálna doba vymazáva naše súkromie Pixabay / Gerd Altmann

Náročnosť technológií stále rastie a kybernetická bezpečnosť je prioritným záujmom každého používateľa – firmy aj jednotlivca.

Mobily, tablety či počítače sa stali bežnou súčasťou našich životov. Málokto si však uvedomuje, že do týchto zariadení ukladá svoje osobné a citlivé údaje, ktoré môžu byť napadnuté a následne zneužité.

Poskytli by ste na požiadanie svoje rodné číslo alebo údaje o transakciách na vašom bankovom účte niekomu cudziemu?

Pozor na ochranu údajov

Keď ideme z domu, automaticky zamkneme byt. Obdobným spôsobom by sme mali myslieť aj na ochranu údajov.

Kybernetické útoky sú totiž stále sofistikovanejšie a hackeri prostredníctvom nich získavajú rôzne citlivé údaje od firiem, inštitúcií, ale aj fyzických osôb.

V dnešnom svete sa moderné technológie stávajú nevyhnutnou súčasťou našich životov. Využívame ich doma, v práci či vo voľnom čase, pričom si neuvedomujeme, že do nich ukladáme naše osobné a citlivé údaje.

Kvôli kybernetickým útokom však o ne môžeme ľahko prísť. Mali by sme preto myslieť na dostatočné zabezpečenie všetkých zariadení, ktoré využívame.

Počet kyberútočníkov sa zvyšuje

„Tieto údaje sú zaujímavé najmä pre osoby, ktoré by nám ich odcudzením chceli ublížiť alebo by z ich zneužitia profitovali. Takýchto ľudí je na svete pomerne veľa a dokonca môžeme tvrdiť, že sa ich počet neustále zvyšuje,“ hovorí Peter Borák, partner EY pre podnikové poradenstvo a kybernetickú bezpečnosť na Slovensku.

„Preto by sme s rastúcim pokrokom nemali zabúdať aj na ,daňʻ, ktorá je s ním spojená. Najmä firmy a štátne organizácie sú zraniteľné voči podobným útokom, ktoré ich môžu nečakane – v istých prípadoch aj v priebehu niekoľkých desiatok minút – výrazne paralyzovať,“ varuje.

Útoky môžu ohroziť aj životy

„V rámci informačných systémov a digitálnych inovácií treba dôveryhodnosť budovať tak, aby ľudia týmto systémom verili a nebáli sa ich bezpečne používať. V súčasnosti už nehovoríme len o klasickom ,hackinguʻ, ako je napríklad nabúranie sa do e-mailovej schránky, ale napríklad v prípade kybernetických útokov v sektore zdravotníctva aj o potenciálnom ohrození ľudských životov,“ dopĺňa Peter Borák.

Spoločnosť EY chce poukázať na nevyhnutnosť ochrany citlivých údajov firiem, ale rovnako aj údajov bežných používateľov prostredníctvom súťaže EY Cyber Security Trophy.

Podnietiť diskusiu a oceniť aktivity

Súťaž sa stala platformou, ktorá združuje príbehy rôznorodých „bojovníkov“ za kybernetickú bezpečnosť a inovatívne riešenia v tejto oblasti.

Príkladom je príbeh víťaza jej prvého ročníka Martina Orema. „Chceli by sme podnietiť širšiu spoločenskú diskusiu, pretože bežní ľudia stále nemajú dostatok vedomostí o skutočnej potrebe ochrany elektronických údajov. Náročnosť technológií stále rastie, preto ak s nimi chceme udržať krok, musíme primárne podporiť a rozvíjať oblasť informačnej a kybernetickej bezpečnosti,“ hovorí etický hacker Martin Orem.

„Je to dôležité aj z toho dôvodu, aby bol aj v budúcnosti pánom na našej planéte stále človek a nie robot,“ zdôrazňuje.

TS/JF

 

Prečítajte si tiež:

Slováci sú v IT čoraz gramotnejší; učia sa to sami alebo idú na kurzy, ktoré im platí firma

Každý šestnásty útok na IoT zariadenia vo svete prichádza zo slovenskej IP adresy, ukázal rozsiahly experiment

Priemyselná bezpečnosť z pohľadu etického hackera

Partneri