Pomôžte Slovensku – jedzte jahňacinu, vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva

Autor TS MPRV SR apríl 2020 -
Pomôžte Slovensku – jedzte jahňacinu, vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva Pixabay

Ovčie mäso bolo u nás v minulosti najviac konzumovaným mäsom, ale dnes sa ho ročne spotrebuje len 0,13 kg na obyvateľa. V tlačovej správe na to upozorňuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Cez veľkonočné sviatky, ale aj onokedy by na stoloch Slovákov nemusela chýbať jahňacina. Ide o jedno z najkvalitnejších mias, ktoré môže pomôcť nášmu zdraviu aj teraz, v časoch pandémie koronavírusu.

Slovenskí chovatelia vedia ponúknuť ihneď 600 000 kg jahňaciny. Spustili aj predaj z dvora a ponúkajú donášku do ďalších miest. Spotreba jahňaciny je na Slovensku nízka. Ak by však každý skonzumoval ročne aspoň tri kilogramy ovčieho mäsa, podporil by sa tým rozvoj ovčiarstva a spotrebiteľ by tak pomohol nielen sebe, ale aj krajine.

Zdravší druh mäsa

V časoch pandémie koronavírusu môže jahňacina pomôcť; jej konzumácia môže zlepšiť zdravie obyvateľstva. Jahňacie mäso je zdraviu prospešné najmä vďaka priaznivému pomeru nenasýtených a nasýtených mastných kyselín a pomeru omega 6 a omega 3 mastných kyselín. Nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi.

Vedci pripisujú jahňaciemu mäsu aj protisklerotické, protidiabetické či protirakovinové účinky. Obsahuje málo tuku, ale veľa vysokokvalitných bielkovín, minerálnych látok, železa, medi a zinku. 

Mnohé nutričné hodnoty má oveľa vyššie, ako iné druhy mias. Výnimočné je aj ako zdroj ľahko vstrebateľného železa – jedna porcia jahňacieho mäsa poskytuje zhruba 20 % odporúčanej dennej dávky železa pre muža a 12 % pre ženu.

Ovčie mäso je výborným zdrojom vitamínov skupiny B, ako napr. B12, či B1, ktoré pôsobia priaznivo na nervový systém. Jahňacie mäso má najvyšší obsah L-karnitínu zo všetkých mias. Pediatri ho preto odporúčajú podávať deťom medzi prvými druhmi mäsa, ktoré začnú požívať.

Delikatesa vhodná na špeciality

Mnoho ľudí odrádza mýtus o nepríjemnej chuti jahňacieho mäsa. Opak je však pravdou; správne pripravená jahňacina je delikatesou na celom svete. Jahňacie mäso je najšťavnatejšie, najmäkšie a najkrehkejšie. Aj mäso z dospelých oviec je vhodné na rôzne špeciality.

Úpravy ovčieho mäsa sa netreba báť; dá sa z neho robiť všetko to, čo z iného mäsa. Na Slovensku chované jahňatá tradičným spôsobom na pastve majú najlepšiu bilanciu zdravia a chuti. Preto je vhodné nájsť si vo svojom okolí alebo regióne chovateľa, ktorý vie dodať zdravé a kvalitné ovčie mäso.

Ovčie mäso bolo na našom území v minulosti najviac konzumovaným mäsom. Konzervovalo sa údením a solením. Zo solenej baraniny sa pripravovali polievky na slano aj na sladko. Lopatky a stehná sa zavesili do podstrešia, kde sa údili, sadlo sa tiež údilo a používalo ako bohatý zdroj energie do rôznych pokrmov.

Podporme ovčiarstvo

Ovčiarstvo na Slovensku však zápasí s rôznymi problémami, ako sú nízka cena mäsa, nízka spotreba ovčieho mäsa (ročne len okolo 0,13 kg na obyvateľa), dovoz ovčieho mlieka zo zahraničia, nezáujem o prácu v tomto odvetví a ďalšie.

Ak by každý z nás skonzumoval ročne aspoň tri kilogramy jahňacieho mäsa zo Slovenska, nielenže by spravil niečo prospešné pre svoje zdravie, ale prispel by tak k zastabilizovaniu a dokonca rozvoju ovčiarstva na Slovensku. Cieľom Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku a agrorezortu je, aby sa mäso vyprodukované na Slovensku aj konzumovalo doma.

Slovensko má stále obrovský potenciál pre chov oviec. Aktuálne sa ich na Slovensku chová asi 320-tisíc a ich chov má aj mnoho vedľajších prínosov. Jedným z nich je spásanie trávnatých porastov, a tým vytváranie rázu krajiny, obohacovanie pôdy a zlepšovanie ekosystémov.

Chov oviec zároveň zabezpečuje vytváranie pracovných miest na vidieku, často na takých miestach, kde okrem poľnohospodárstva a lesníctva takmer niet iného uplatnenia. Tomu všetkému pomôže, keď budú Slováci celoročne konzumovať ovčie mäso.

Benefity podľa ministra a chovateľov

„Chov oviec a kôz na Slovensku je mimoriadne dôležitou súčasťou poľnohospodárstva a života na vidieku. Okrem vysokokvalitných potravín prináša množstvo benefitov pre životné prostredie a ponúka zamestnanosť aj na takých miestach, kde okrem poľnohospodárstva a lesníctva niet inej obživy,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Minister chce systémovo nastaviť podpory na tento sektor tak, aby sa konkurenčne vyrovnali ostatným odvetviam živočíšnej výroby. Zdôraznil to po rokovaní so zástupcami Zväzu chovateľov oviec a kôz.

 „Podmienky na chov oviec máme na Slovensku ideálne. Odmenou nám môže byť trojaký úžitok – mlieko, mäso a vlna,“ uviedol Igor Nemčok, predseda zväzu. Cieľom je podľa neho zvýšiť stavy na niekdajších 600 000 oviec a 35 000 kôz (zo súčasných 18 000).

„Okrem mimoriadne zdravých produktov je benefitov chovu oviec a kôz oveľa viac. Ovce dokážu udržiavať náročne porasty, ktoré technikou len ťažko obhospodáriť,“ pripomenul Nemčok. Slovensko má okolo 850 000 ha trávnatých porastov, ktoré by mohli spásať tieto hospodárske zvieratá.

Jahňacina do rezerv štátu a problém s vlnou

„Chovateľom musíme pomôcť aj s odbytom jahniat. Na tento rok ich bolo k dispozícií až takmer 95 000 ks. Dnes ostáva ešte takmer 40 000 ks bez jasného odbytu. Štát by preto chcel podať chovateľom pomocnú ruku a pokúsi sa zabezpečiť odbyt takmer polovice tohto množstva pre Štátne hmotné rezervy,“ informoval Jaroslav Karahuta, predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstva a životné prostredie.

Následne by podľa neho boli tieto kvalitné živočíšne bielkoviny k dispozícií obyvateľstvu v prípade núdze. „Predtým je však ešte dôležité vyriešiť otázku skladovacích kapacít,“ dodal J. Karahuta

Dlhodobým problémom je aj odbyt vlny. Chovatelia oviec dnes platia viac za ostrihanie ovce, ako je zisk z predaja jej vlny. Jednou z možností jej spracovania by bolo podľa ministerstva vybudovanie spoločnej prevádzky formou odbytového združenia.

TS

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cesta za zdravším stravovaním sa začína už v nákupnom košíku

Akí zdatní exportéri sú slovenskí poľnohospodári a kam vyvážajú svoje produkty?

Slovak Food Export – opatrenie na podporu slovenských potravinárov

Nákupný patriotizmus na Slovensku a jeho Národné dni 

 

Partneri