Investičné pravidlo FEREO: Takmer neporaziteľná diverzifikácia portfólia

Autor Patrícia Somorovská december 2018 -
Investičné pravidlo FEREO: Takmer neporaziteľná diverzifikácia portfólia Pixabay

Toto pravidlo predstavuje súbežné investovanie do štyroch základných tried aktív, aby sa vhodne diverzifikovalo riziko. Pozrite sa, ktoré sú to.

Aj bežní ľudia majú záujem investovať, no nevedia ako a do čoho a brzdia ich obavy. Úspech v investovaní pritom často spočíva v správnom rozložení investície. FEREO predstavuje súbežné investovanie do štyroch základných tried aktív, ktorými sú:

  • nástroje s pevným výnosom,
  • akcie,
  • nehnuteľnosti,
  • príležitosti.

F – Fixed Income / Pevný výnos

Do tejto skupiny patria dlhopisy – štátne alebo korporátne, dlhopisové podielové fondy, termínované vklady a iné vkladové bankové produkty. Investor sa v tomto prípade musí pripraviť na to, že jeho investícia nebude zarábať veľa, ale výnos z nej bude pevný.

Tieto peniaze slúžia najmä na zachovanie ich hodnoty. Mali by zarobiť minimálne toľko, aby porážali infláciu, teda znehodnocovanie peňazí. Tento nástroj slúži aj ako brzda v prípade neočakávanej situácie na finančnom trhu. V prípade potreby hotovosti sú tieto peniaze najdostupnejšie,” vysvetľuje Ondrej Broska, partner spoločnosti TOWER Finance.

E – Equities / Akcie

Je to zložka, ktorá z dlhodobého hľadiska prináša najvyšší výnos. Zaraďujeme sem priamy nákup akcií, ako aj akciové alebo indexové podielové fondy.

Na základe historických výnosov akcie dlhodobo prinášajú zhodnotenie na úrovni viac ako 7 %. To znamená, že každých 10 rokov vám dokážu zdvojnásobiť váš majetok. Neodporúčam s akciami obchodovať v štýle kúpim – predám, ale zvoliť stratégiu buy and hold, teda vybrať si správne spoločnosti, ktorých akcie bude klient dlhodobo držať,” vysvetľuje Ondrej Broska.

RE – Real Estate / Nehnuteľnosti

Ďalším typom investície je investícia do nehnuteľností – rezidenčných aj nerezidenčných, prípadne do realitných podielových fondov. Nehnuteľnosti sú vhodným typom na rozloženie investičného rizika, nakoľko z dlhodobého hľadiska poskytujú stabilný výnos. Nehnuteľnosti nezarobia príliš veľké množstvo peňazí, ale udržiavajú hodnotu majetku.

Ondrej Broska ďalej dopĺňa: „Výhodou nehnuteľnosti je, že poskytuje dva typy príjmu, prenájom a rast hodnoty nehnuteľnosti. V takom prípade, ak nastane kríza a človek svoju nehnuteľnosť prenajíma, je mu v podstate jedno, že cena jeho nehnuteľnosti klesla o 20 %, lebo má nájomníka, ktorý mu platí peniaze.” Nehnuteľnosť, v ktorej človek dlhodobo býva, sa však za investíciu nepovažuje.

O – Opportunities / Príležitosti

Takzvané „príležitosti“ ponúkajú priestor na nadpriemerný výnos, sú však zároveň najrizikovejšou zložkou investovania. „Do príležitostí sa odporúča investovať na začiatku maximálne 10 % majetku. V konečnom dôsledku môže byť investícia do príležitosti veľmi výnosná – ale môže aj skrachovať,” upozorňuje Ondrej Broska.

Medzi najčastejšie využívané príležitosti momentálne patrí investícia do kryptomien či startupov. A ak si raz za mesiac podáte športku, môžete aj váš tiket považovať za príležitosť.

Udržať sa v pluse a zhodnotiť úspory

V praxi je veľmi malá pravdepodobnosť, že by začali všetky typy FEREO nástrojov klesať. Ak chce bežný človek investovať, mal by mať vytvorený istý finančný základ. Inými slovami, mať vytvorenú dostatočnú rezervu a pokryté základné životné náklady.

Je dôležité uvedomiť si, že investovanie nie je len pre bohatých a investovať by mal každý. Ľudia na Slovensku nie sú s problematikou investovnia dostatočne oboznámení, a preto by pri výbere vhodnej investičnej stratégie mali určite využiť radu nezávislého finančného odborníka.” dodal Ondrej Broska.

Patrícia Somorovská, DIVYDMedia

 

Možno vás bude zaujímať:

Slováci investujú do umenia, alternatívne investície sú na vzostupe

Pasívne investovanie a indexové fondy: Pôjdu portfólioví manažéri na úrad práce?

Investovanie na úver? Dobre si ho rozmyslite, skrýva vysoké poplatky

Partneri