Technologické jednorožce sa na burze často trápia

Autor Kristína Schronerová november 2019 -
Technologické jednorožce sa na burze často trápia Pixabay / Mohamed Hassan

Nádejné rozbehnuté startupy v USA môžu po svojom IPO investorov aj sklamať. Niekedy nie sú ani celkom tým, za čo sa vyhlasujú.

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac ako miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľké očakávania investorov, ktoré sa však nemusia naplniť.

„Vyše 80 % technologických spoločností, ktoré vstúpili v roku 2018 na burzu v USA, nedosiahlo zisk. Tento stav prekonal aj obdobie spľasnutia technologickej bubliny,“ upozornil Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Priaznivé ekonomické podmienky podporované nízkymi úrokovými sadzbami vytvorili (nielen) pre private equity investorov viac kapitálu než profitabilných investičných príležitostí.

Kým v minulosti startupy súťažili o rozvojový kapitál, v súčasnosti sú to private equity firmy, kto súperí o akvizíciu, a investori nemajú kam umiestniť peniaze.

Technologická nálepka

Trend zdieľanej ekonomiky je jednoznačný. Rastúci záujem o softvérový biznis viedol mnohé začínajúce spoločnosti k tomu, že sa klasifikovali ako „technologické“, aj keď základ ich podnikania často nesúvisí so softvérom.

Ak však produkty alebo služby nedosahujú marže softvérových spoločností, trh ich ocení na porovnateľnú úroveň v inom odvetví.

„Množstvo IPO aj v dôsledku toho zažíva nesúlad medzi privátnou a trhovou valuáciou, hoci ohodnotiť nový biznis nie je ľahká úloha,“ vysvetľuje Jakub Rosa.

Podľa neho sa až približne polovica spoločností, ktoré v roku 2019 vstúpili na trh, obchoduje pod uvádzacou cenou. Investorom pália milióny dolárov denne.

Väčšina najznámejších IPO sa nestretla s očakávaniami investorov

investori tabuľka Zdroj: Bloomberg; ceny za akciu v USD; výkonnosti uvedené k 31. 10. 2019

Výhodnejšie je investovať cez indexové fondy

Krátkodobá neschopnosť generovať zisk je v začiatočných štádiách podnikania ospravedlniteľná. Aj technologickým gigantom trvalo nejaký čas, kým vyrástli do dnešných rozmerov.

Nie je však pravidlom, že z každej spoločnosti musí vyrásť nový Apple, Facebook či Amazon. Takúto možnosť ale z dlhodobého hľadiska vylúčiť nemožno. Podľa J. Rosu by však investori nemali mať prehnané očakávania krátkodobých dvojciferných zárobkov a investovať len na základe značky.

V prípade trhu IPO platí viac než v iných prípadoch, že treba pozorne odlišovať zrno od pliev. V úvodných týždňoch či mesiacoch, kým si cena akcií nájde rovnovážnu úroveň, je prítomná zvýšená volatilita, a to oboma smermi. Cena akcií môže ísť v prospech investora, ale aj nemusí,“ uviedol.

Dnes však nikto nevie s určitosťou predpovedať, cenu ktorého z technologických nováčikov sa po poklese oplatí „vysedieť“ a dlhodobo sa nepripraviť o nadpriemerné výnosy.

IPO ponúka z dlhodobého hľadiska zaujímavý nadvýnos

investori graf Zdroj: Bloomberg

„Možnosť, ako participovať na IPO a znížiť riziko rozkolísania investície konkrétneho akciového titulu ponúka napr. indexový fond First Trust US Equity Opportunities,“ konštatoval analytik.

Uvedený fond zahŕňa približne 85 % trhovej kapitalizácie trhu IPO stredne veľkých a veľkých amerických spoločností, ktoré vstúpili na burzu v posledných štyroch rokoch. Ako ukazuje graf, od svojho uvedenia na trh porazil „top 500“ indexový fond zameraný na 500 najväčších amerických spoločností o vyše 130 %.

Kristína Schronerová, Across Private Investments

 

Mohlo by vás zaujímať:

Poznáte recept na vyššie výnosy?

Finančná kultúra a inteligencia je pre človeka tretie Q – vedľa IQ a EQ

Maximalizujte zisky z akcií – využívajte money management

Slovenskí milionári v prieskume: Ak príde nová kríza, využijeme ju

Partneri