Klingerka je postavená, stala sa najvyššou rezidenčnou stavbou na Slovensku

Autor OTS november 2020 -

Budova blízko prístavu v Bratislave, ktorú stavia JTRE, má 115 metrov a 36 poschodí.

Hrubá stavba ďalšieho veľkého projektu developera J&T Real Estate (JTRE) sa po dvadsiatich mesiacoch dostala na najvyšší bod a so 115 metrami sa oficiálne stala najvyššou rezidenčnou stavbou Slovenska.

O bývanie v Klingerke, ktorá je okrem výšky výnimočná aj svojimi inováciami, prejavila verejnosť záujem už od jej predstavenia a v súčasnosti sa dopredávajú posledné byty.

Dosiahnutie prvenstva oslávili tradičným spôsobom, osadením glajchy na najvyššom bode budovy. Jej 36 nadzemných podlaží rástlo rýchlosťou jedno podlažie za 10 dní, čo je náročné nielen na manažment celého procesu, ale aj na dodávku materiálov a použité technológie.

Výstavbu najvyššej obytnej budovy dokončil generálny dodávateľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o., v miernom predstihu i napriek tomu, že vzhľadom na technické požiadavky a konštrukčné nároky je Klingerka v mnohých ohľadoch jedinečná. „Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku,“ vysvetľoval výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Najviditeľnejším unikátom je levitujúce lešenie, ktoré akoby sa vznášalo vo vrchnej časti budovy. „Vzhľadom na tvar a výšku stavby nebola možnosť postaviť klasické lešenie. Jeho hustota, ako aj hustota kotvenia by prakticky znemožnili montáž fasády,“ opísal Peter Medľa, projektový manažér JTRE.

Z tohto dôvodu Marek Rura, profesijný špecialista JTRE na obvodové plášte budov, spolu s dodávateľom lešenia, spoločnosťou PERI, s. r.o., a dodávateľom fasády H & O Construktion navrhli neobvyklé riešenie na zavesených lávkach, ktoré sú kotvené do bodov šplhacieho debnenia. Tento inovatívny postup testovaný na Klingerke je vôbec po prvýkrát použitý na území Slovenska. Nesporným benefitom „levitujúceho lešenia“ je možnosť úpravy spevnených plôch a bezprostredného okolia budovy, čo pri použití štandardného postupu možné nie je.

K ďalším inováciám patrí oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia balkónov či vetracia klapka s vysokou odolnosťou voči vetrom hnanému dažďu vybavená samoregulačným uzatváracím mechanizmom zaručujúca pohodu v interiéri.

Glajcha Klingerky, rovnako ako fasáda, bola odkazom na históriu územia, ktorému kedysi dominovala továreň na výrobu juty. Takmer dvojmetrovú „špulku“ (cievku na nite) so zapichnutou ihlou zdvíhal na strechu žeriav viac ako 10 minút. Z ucha ihly viali stuhy s názvami dodávateľov, ktorí sa na hrubej stavbe aktuálne najvyššej rezidenčnej veže na Slovensku podieľali.

Klingerka prinesie už čoskoro na niekdajší brownfield nový život s dôrazom na kvalitu vyhotovenia, prepracované dispozície, živý parter a rozsiahly park. Je navrhnutá ako koncept dvoch šošovkovitých budov – bytovej veže a administratívneho objektu – prepojených nadzemným parkovacím domom.

Parkovací dom pokryje zelená strecha, ktorá spolu s rozsiahlym parkom ako stvoreným na prechádzky, hry s deťmi aj stretnutia s priateľmi skvalitní mestské prostredie. Komplexnosť centrálneho priestoru doplní moderná občianska vybavenosť v parteri.

Architektonické štúdio GFI osadilo rezidenčnú vežu s 36 podlažiami na východnú stranu pozemku, čím zabezpečilo budúcim vlastníkom výborné výhľady. Kancelárska budova s príjemnými 11 podlažiami vytvára plynulý prechod k existujúcej zástavbe rodinných domov pôvodnej Klingerovej kolónie, od ktorej ju oddeľuje už spomínaný park v severnej časti pozemku Klingerky.

Doteraz zrealizovaná časť projektu spolu s ďalšími nedávno predstavenými etapami dotvorí panorámu hlavného mesta. Dominantná bude z viacerých pohľadov, nakoľko v pokračovaní Klingerky sa počíta s klesajúcou líniovou zástavbou pozdĺž Košickej ulice, ktorá nechá túto unikátnu rezidenčnú stavbu vyniknúť.

OTS

      Rezidenčná budova Klingerka:

      115 metrov je výška budovy
      36 nadzemných podlaží
      380 dvoj- až štvorizbových bytov
      376 balkónov
      5 výťahov
      663 schodov má schodisko z garáže na 35. poschodie
      678 parkovacích stojísk
      425 m2 obchodnej plochy
      6 300 m2 zelene (park + zelená strecha garážového domu)
      2022 – rok dokončenia

      Stavba:
      169 pilót
      2 832 ton výstuže
      19 152 m3 – objem betónu
      1,5 – 2 m je hrúbka základovej dosky
      16 800 m2 celková plocha fasády
      7 032 m2 celková plocha okien
      300 km rôznych typov elektrických káblov

Klingerka 0223 0

Mohlo by vás zaujímať:

J&T postaví najvyššiu obytnú budovu v Bratislave, bude vyzerať ako jutové vrece

Klingerka vytvorí novú mestskú štvrť pre obyvateľov Bratislavy, budú v nej byty, obchody aj parky

Brownfieldy v Bratislave a ako s nimi pracovať

Zrenovovaná Pradiareň 1900 na bratislavských Nivách je skolaudovaná, prvým nájomcom je Microsoft

CE-ZA-AR 2020 je mimoriadne dobrý ročník. Zverejnili nominácie 21 architektonických diel

 

Partneri