Výstavy Slovakiatour a Danubius Gastro ukázali dobrý stav oboch odvetví

Autor Valéria Pernišová január 2019 -
Výstavy Slovakiatour a Danubius Gastro ukázali dobrý stav oboch odvetví Incheba

V poradí 25. ročník veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour a 26. ročník gastronomického veľtrhu Danubius Gastro v halách bratislavskej Incheby predstavili ponuku viac ako 700 vystavovateľov.

Obidve výstavy, sprevádzané prezentačnými podujatiami a menšími špecializovanými výstavami, každoročne poskytujú plastický obraz o stave cestovného ruchu a potravinárstva na Slovensku a jemu blízkych trhoch.

Špičková prezentácia turizmu

Na ITF Slovakiatour prezentovalo od štvrtka do nedele 27. 1. turistické či relaxačné možnosti na Slovensku aj v zahraničí dovedna 350 vystavovateľov z 20 krajín. Podľa slov organizátorov tam záujemcovia mohli nájsť všetko, čo môže aktívna turistika priniesť, a to od spoznávania krás Slovenska po ponuku cestovných kancelárií stráviť dovolenku v celej plejáde atraktívnych svetových destinácií. Z množstva zahraničných expozícií vynikala bohatá prezentácia subjektov z Českej republiky rozmiestnených v niekoľkých stánkoch a na výstavných plochách.

Na veľtrhu cestovného ruchu mali zastúpenie všetky slovenské kraje formou veľkých expozícií, ale samostatne popri nich aj menšie regióny, mestá či kúpeľné a rekreačné strediská. Jednu z najväčších prezentácií pripravil Košický región, ktorý pritom využil aj atmosféru blížiacich sa majstrovstiev sveta v hokeji.

Česká zóna na výstave predstavila sedem krajov vrátane hlavného mesta Prahy a ich jednotlivé turistické regióny, ale aj spoločnú expozíciu agentúry Czech Tourism s tématickými ponukami prírodných zaujímavostí, technických pamiatok či pamiatok zo zoznamu UNESCO.

Danubius Gastro: Produkty a technológie pre gastronómiu

Na gastronomickom veľtrhu sa na ploche 19 000 štvorcových metrov prezentovalo viac ako 390 vystavovateľov z 11 krajín, ktorí zastupovali prakticky všetky segmenty ponuky potravinárskych výrobkov. Priniesli aj praktické ukážky spracovávania a úpravy potravín. Všeobecne sa v tomto roku v expozíciách kládol dôraz na pôvod a kvalitu potravín a zdravé, prirodzenejšie spôsoby ich úpravy.

Pre Danubius Gastro je typický nabitý sprievodný program, v ktorom majú svoje miesto ako praktické ukážky, tak súťaže profesionálov. V tomto roku sem patrila súťaž vo varení Danubius Gastro Cup 2019, Live cooking show pod patronátom Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, Carving Cup Slovakia 2019 – súťaž vo vyrezávaní do ovocia a zeleniny či finále celoštátnej súťaže žiakov hotelových akadémií a stredných škôl v odbore kuchár Skills Slovakia Gastro Junior Metro Cup 2019. Diváci tradične oceňujú exhibičnú súťaž v príprave miešaných drinkov Nestville Master Cup 2019, ako aj súťaž v kreslení mliečnou penou do espressa Latte art Show Incheba. Incheba je tiež dejiskom súťaží o najlepší bratislavský rožok, o najchutnejší chlieb či inšpiratívnej prehliadky jedál a cukrárskych výrobkov s názvom Poézia v gastronómii. Počas veľtrhu vyhlasujú aj víťazov Ceny Danubius Gastro za exponáty, ktoré vybrala odborná porota.

Bubo Bál a Camera Slovakia s lovcami zážitkov

Atmosféru veľtrhu ITF Slovakiatour tradične dotvára aj obľúbený festival cestovateľských filmov Bubo bál – Camera Slovakia, ktorý prináša najnovšie ulovené zážitky cestovateľov z regiónov celého sveta. Predstavuje cennú príležitosť stretnúť sa aj s tými najskúsenejšími a najpopulárnejšími z nich a sprostredkovane spoznať rôzne, často aj menej známe miesta na všetkých kontinentoch.

Poľovníctvo a rybárstvo

Sprievodnými výstavami januárových veľtrhov sú akcie s výrečnými názvami Poľovníctvo a oddych a  Rybárstvo a voľný čas – v tomto prípade ide o novú výstavu. Súčasťou ich sprievodného programu je napríklad aj predstavenie poľovníckych plemien psov, prezentácia sokoliarstva či poľovníckych signálov a vábenia zveri.

Valéria Pernišová, Incheba, a. s.

 

Podobné a súvisiace články:

Ocenenia z veľtrhu Danubius Gastro 2019 si odnieslo 22 slovenských výrobcov a firiem

Veľtrhy cestovného ruchu v Brne predstavili aj sedem slovenských krajov

Dve výstaviská v Prahe čaká aj v tomto roku séria veľtrhov, chceli by na nich viac Slovákov

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1