Chirana Medical v spojení s IPM Group začala výrobu pľúcnych ventilátorov v USA

Autor SK / TS november 2020 -

Americká dcéra IPM Chirana sídli v Research Triangle Park v Severnej Karolíne, ventilátory Aura V sa vyrábajú v závode SMTC v Bostone.

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Hovorí o prelomovom úspechu spojenia vedy a financií, keď namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

Úspešné spustenie výroby zariadení Aura v USA označil výkonný riaditeľ spoločnosti IPM Chirana v USA Bud Reeves za významný míľnik v dlhodobej misii na zlepšovanie výsledkov zdravotnej starostlivosti.

„Ventilátor Aura V poskytuje lekárom po celom svete špičkové riešenie zamerané na pacienta. Sme veľmi radi, že môžeme založiť naše sídlo v prestížnom Research Triangle Parku – teda v jednom z najstarších a najväčších vedeckých parkov v Severnej Amerike. Sme hrdí aj na to, že výrobná spoločnosť SMTC spustila zrýchlený plán výroby a do konca roka 2020 vyrobia minimálne 300 ventilátorov Aura V,“ povedal B. Reeves.

Cieľom tohto spojenia IPM a Chirany Medical bolo urýchlenie globálnej produkcie ventilátorov. IPM Group je dlhodobo aktívna v technologickej oblasti, v ktorej pôsobí aj v spoločnosti InoBat (revolučné a ekologické riešenia na skladovanie energie) či Tachyum (vývoj mikroprocesora v Silicon Valley).

Certifikácia napreduje

Ventilátor Aura V je už roky k dispozícii v EÚ a ďalších častiach sveta. Nedávno získal núdzové povolenie ANVISA v Brazílii. Žiadosti o použitie v USA a Kanade sú momentálne predmetom kontroly. Doteraz však vždy išlo o ventilátory vyrobené na Slovensku.

„Veríme, že svet nepotrebuje lacné ventilátory, ale kvalitné ventilátory,“ uviedol Peter Gajdoš, výkonný predseda IPM Chirana a vedúci rizikového kapitálu v spoločnosti IPM Group. „IPM Chirana spája vedeckú a technologickú špičku vo svojich odboroch. Spoločne sme sa zaviazali dodávať ventilátory pacientom a lekárom. Preto nás nesmierne teší, že sme dokázali otvoriť naše sídlo v USA a spustiť výrobu.“

Ventilátor Aura V je navrhnutý na použitie na jednotkách intenzívnej starostlivosti na podporu dýchania a ochranu pľúc pacientov, pričom lekárom poskytuje dôležité informácie. Rozsah podpory ventilácie pľúc je komplexný. Poskytuje podporné spontánne dýchanie napr. v režime neinvazívnej High-Flow ventilácie cez nazálnu masku i pri počiatočných štádiách ochorenia COVID-19 až po invazívnu ventiláciu pacientov s ťažko nehomogénne poškodenými pľúcami (napr. ARDS alebo pneumónie H1N1, MERS, COVID-19 a pod.).

Ide o absolútnu špičku – prístroj sa skladá približne z 1 200 samostatných komponentov, ktoré riadi sofistikovaný systém na báze umelej inteligencie. Jeho prioritou je poskytovanie individualizovanej netraumatizujúcej umelej pľúcnej ventilácie, šitej na mieru konkrétnemu pacientovi a jeho stavu pľúc.

Pomoc proti Covidu globálne

„Ventilátor Aura V je jedným z technologicky najvyspelejších ventilátorov na svete,“ vysvetľuje Mike Gentile, viceprezident IPM Chirana pre lekárske záležitosti. „S prebiehajúcou pandémiou COVID-19 a celosvetovým nedostatkom ventilátorov je náš príspevok k svetovej výrobe rozhodujúci. Viac pacientov a lekárov bude mať úžitok zo sofistikovanej technológie ventilátora Aura V, ktorá optimalizuje starostlivosť o pacienta.“

P. Gajdoš však pripomína, že mať správnu technológiu je len časťou úspechu v boji proti pandémii. „Zdravotnú starostlivosť môže narušiť nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov. Môžete mať všetky lieky, ktoré chcete, všetko vybavenie, ktoré potrebujete, ale netreba zabúdať, že bez dostupného vyškoleného personálu je všetko toto takmer zbytočné.“

Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park blízko mesta Raleigh v Severnej Karolíne. Výrobu zabezpečuje závod spoločnosti SMTC v Bostone.

SK / TS

 

Ďalšie články k téme:

Vylepšená pľúcna ventilácia vyvinutá v Košiciach umožní zachrániť viac chorých na Covid-19

Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech proti covidu-19 vykazuje 90-percentnú účinnosť

Vývoj liekov na covid-19 znamená pre farmafirmy preteky s časom i medzi sebou navzájom

VIDEO: Vírusy, vakcíny, imunita, epidémie – ako sa naše telo bráni pred útokmi; čo mu pomáha či škodí

 

Partneri