Film Trhlina: Očakávaný bestseller na filmovom plátne

Autor JF január 2019 -
Matej Marušin, Dávid Hartl, Mária Havranová a Tomáš Maštalír v Trhline Matej Marušin, Dávid Hartl, Mária Havranová a Tomáš Maštalír v Trhline Continental film

Režisér Peter Bebjak majstrovsky vytvoril tajomno a des, ktoré v napohľad banálnom lese obklopili ľudí poháňaných túžbou vyriešiť záhadu.

Intenzívna atmosféra hrozivého a občas reálne útočiaceho tajomna je silnou stránkou tohto nového slovenského filmu – ba niektorí kritici už stihli naznačiť, že jej tam je až priveľa. Ale prečo s ňou šetriť v diváckom filme, keď na to ako skúsený tvorca máte? Katalyzátorom divákových pocitov, ktoré by si nemal v danej chvíli kaziť pokusmi o logické analýzy, sú štyri mimoriadne rôznorodé postavy v pátračskej partii. Jej neformálneho vodcu Dávida stvárňuje výrazný, mazácky pôsobiaci Tomáš Maštalír, s odstupom v skupine najstarší, kým zvyšná mládež tenduje k väčšej premýšľavosti a senzitívnosti. Hlavnou postavou, otvárajúcou i ukončujúcou príbeh, je nezakotvený, nezamestnaný, ale činorodý VŠ absolvent Igor v podaní Mateja Marušina.

Karikov materiál vydá aj na seriál

Autor literárnej predlohy Jozef Karika v románe Trhlina akoby prirodzeným spôsobom spracoval dráždivé námety tajomných tragických udalostí, ku ktorým oddávna dochádza v slovenských horách a majú ich na svedomí buď príroda alebo ľudia. Alebo ešte niečo iné? Patria sem tie nevysvetlené javy, ktoré v minulosti ľudia pripisovali napríklad bludičkám, v českých krajoch tiež bytosti zvanej hejkal (resp. hýkal). V novších časoch sa objavili teórie o vplyvoch geomagnetických porúch.

Ako sa teda dostanú románové postavy do lesa, v ktorom budú konfrontované s javmi meniacimi ich život? Zacitujme z distribučnej synopsie k filmu: „Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tríbeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal. Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie, než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tríbečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby.“

Román Trhlina bol v roku 2017 nominovaný na ocenenie Anasoft litera a získal v tejto súťaži čitateľskú cenu. Jozef Karika je na slovenskej scéne už renomovaný autor a aj táto kniha mala komerčný ohlas. Cesta k filmovému spracovaniu potom nebola dlhá, pričom producentské spoločnosti – televízia JOJ a DNA Production – zamýšľajú vyrobiť okrem filmu aj televízny seriál.

Pohľad režiséra

„Je Trhlina realita, alebo fikcia? Nesnažím sa rozlúsknuť túto záhadu. Jednoducho je to fenomén a veľmi šikovne napísaná kniha, ktorá sa opiera o reálne príbehy a nevysvetliteľné udalosti, ktoré sa odohrali v oblasti pohoria Tríbeč, ľudovo nazývanej aj slovenský bermudský trojuholník,“ vyjadril sa trochu marketigovo o prístupe k filmu jeho režisér Peter Bebjak (Marhuľový ostrov, Čiara, TV seriály...).

„Je zadokumentovaných niekoľko prípadov tajomných zmiznutí, divných poblúdení, záhadných dopravných nehôd, ktoré sa udiali v tomto malom pohorí. Poznám tie strašidelné príbehy od detstva, pretože pochádzam z okolia pohoria Tríbeč. Slúžili ako odstrašujúci výchovný element, aby nám ani len nenapadlo do tej hory ísť,“ priblížil režisér.

„Na tomto príbehu ma fascinuje práve tá hra na skutočnosť. Ľudia – čitatelia – uverili príbehu a sami organizujú výpravy po ceste, ktorou sa vybrali hrdinovia predlohy. Je to taká slovenská Ďatlovova výprava. Ľudí na príbehoch vždy pútalo pomalé dávkovanie a poodhaľovanie skutočnosti. Pritom najzaujímavejšie príbehy sú pre nich tie, ktoré sa naozaj stali. Presne o to sme sa snažili, chceli sme im dať fiktívnu realitu.“

JF

(Spracované s využitím podkladov distribútora Continental film a kníhkupectva Panta Rhei.)

 

Mohlo by vás zaujímať:

Slovenskí filmári už desaťročia nevedia ponúknuť veľké témy, ktoré by zaujali aj vo svete 

Lubor Dohnal, scenárista zlatej éry 60/70: Žiadna kríza kinematografie tu nie je

Zuzana Gindl-Tatárová: Profesionalitu si nevygúglite

Hlboký význam banalít života alebo: O čom sa točia dnešné nemecké filmy

 

Multimédiá

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1