Šifrované USB disky IronKey D300 majú certifikát NATO. Čo to obnáša?

Autor Juraj Redeky marec 2020 -

Ďalšie pamäťové zariadenia značky Kingston sa zaradili do zoznamu NATO Information Assurance Product Catalogue.

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, dodávateľ flash pamäťových zariadení, oznámila, že jej rad šifrovaných USB flash diskov IronKey D300 získal certifikát NATO pre stupeň utajenia Vyhradené – Restricted Level.

Na základe dôkladného preverovania sa tak disky Kingston IronKey D300, IronKey D300S a IronKey D300S zaradili do zoznamu NATO Information Assurance Product Catalogue (NIAPC).

Ochrana pred stratou a zneužitím informácií

Zoznam NIAPC obsahuje produkty spĺňajúce prevádzkové a bezpečnostné požiadavky štátnych, civilných a vojenských orgánov NATO. Je vytvorený na základe smernice pre informačnú bezpečnosť INFOSEC.

NIAPC zaručuje, že na použitie sa v súlade s bezpečnostnými zásadami NATO vyberajú, hodnotia a schvaľujú iba šifrovacie produkty vyvinuté v členských štátoch NATO.

Pridanie radu IronKey D300 do tohto zoznamu dokladá, že tieto šifrované flash disky spĺňajú kritériá NATO pre ochranu pred stratou alebo zneužitím informácií. Prenášané citlivé dáta je nutné dobre chrániť pred kybernetickými a inými útokmi, pretože každá strata alebo narušenie utajenia môže mať za následok ohrozenie síl organizácie NATO, jej členov alebo jej misií.

Interný šifrovací modul

Rad USB diskov IronKey má certifikáciu FIPS 140-2 Level 3 (Fips = americký Federal Information Processing Standard). To znamená, že spĺňa kľúčové požiadavky vládnych orgánov, napríklad:

  • fyzické zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii,
  • použitie silného šifrovacieho kľúča a
  • rozšírené možnosti autentizácie prístupu k dátam.

FIPS 140-2 zahŕňa rad požiadaviek a noriem pre šifrovacie moduly, ktoré majú zabezpečiť zachovanie integrity dát chránených modulom.

Certifikácia úrovne 3 vyžaduje fyzické zabezpečenie, ktoré umožňuje ľahké rozpoznanie a zamedzenie pokusov neoprávnených osôb dostať sa k šifrovaciemu modulu.

Rad USB IronKey má odolné zinkové puzdro a chráni uložené dáta 256-bitovým hardvérovým šifrovaním AES-XTS s vojenským stupňom utajenia pomocou interného šifrovacieho modulu zaliateho do epoxidovej živice. Tieto opatrenia zabezpečujú maximálnu úroveň ochrany pred nežiaducou manipuláciou.

Viac stupňov ochrany

Disková jednotka používa digitálne podpísaný firmvér, takže je imúnna voči malwaru typu BadUSB a vyžaduje komplexnú ochranu heslom, ktorá zabraňuje neoprávnenému prístupu k obsahu disku.

Disky verzia IronKey D300S (Serialized) majú jedinečné sériové číslo a čiarový kód, ktorý môžu správcovia zabezpečenia ľahko skenovať a využívať na evidenciu a sledovanie použitia týchto diskov v rámci celej organizácie.

IronKey D300S ponúka aj virtuálnu klávesnicu, na ktorej sa heslo zadáva klikaním myšou, aby sa nedalo odhaliť pomocou keyloggerov a screenloggerov.

Skúsenosti s certifikovaním pre NATO

Kingston Digital Europe Co LLP je pobočkou Kingston Technology Company, ktorý je svetovým lídrom v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení.

„Teší nás, že sa disky IronKey D300 pripojili k našim už certifikovaným šifrovaným USB jednotkám D100 a D200,“ vyhlásil Oscar Esca Yola, obchodný riaditeľ spoločnosti pre flash produkty v regióne EMEA.

„Pre zákazníkov to znamená, že IronKey patrí v rámci NATO a členských vládnych agentúr medzi známe a dôveryhodné značky, ktoré možno bez obáv používať k zabezpečeniu dát pre stupeň utajenia Vyhradené,“ zdôraznil.

Disky radu IronKey D300 sú k dispozícii v kapacitách od 4 do 128 GB. Predstavujú výkonný a bezpečný prostriedok na ukladanie a prenos dát, ktorý sa hodí do „výzbroje“ všetkých členských štátov NATO.

Juraj Redeky, TaktiQ Communications

 

Mohlo by vás zaujímať:

Externý disk, ktorý vydrží drsné zaobchádzanie

FlashStation FS3400 – päťstoterabajtové úložisko pre malé a stredné firmy

MicroSD karty Kingston High Endurance uchovajú záznamy aj v extrémnych podmienkach

Kybernetická bezpečnosť v digitálnej spoločnosti: Posilňovať obranu voči hrozbám je úlohou manažérov, vývojárov aj politikov

Kybernetické útoky stále ohrozujú slovenské firmy

Priemyselná bezpečnosť z pohľadu etického hackera

Špecializovaný počítač od Synology s pomocou UI vyhodnocuje kamerové zábery v reálnom čase

 

Multimédiá

Partneri