5 tipov pre lepšiu imunitu

Autor NMP marec 2020 -

Spánok, vitamíny, čo najmenej stresov, omega-3. To sú rady spoločnosti NaturaMed Pharmaceuticals pre toto obdobie.

Silná imunita patrí k tomu najdôležitejšiemu, čo máte. Preto prinášame päť jednoduchých tipov, ktoré pomôžu posilniť váš organizmus a imunitu.

Myslite na spánok

Nedostatok spánku je tichým problémom 21. storočia, ktorý má však ďalekosiahle dôsledky. Nie dosť kvalitný a krátky spánok zvyšuje produkciu hormónu kortizol, ktorého dlhodobo zvýšená hladina potláča zdravú imunitu.  Preto, ak chcete, aby vaše telo fungovalo na 100 %, mali by ste si dať záležať na kvalitnom spánku.

Väčšina dospelých potrebuje okolo 7 hodín spánku denne, tínedžeri trochu viac a malé deti najviac.

Pri spánku však nejde len o jeho dĺžku, ale aj o kvalitu. Veľa ľudí strávi v posteli predpísaných 7 hodín, ale spia len zlomok z toho, stále sa prehadzujú a nikdy si poriadne neoddýchnu. Pre kvalitný nočný spánok odporúčame vyhýbať sa káve a iným kofeínovým nápojom neskoro poobede. Dobrý zvyk je tiež minimálne pol hodinu pred spaním prestať používať mobilný telefón.

Doprajte si citrusy

Kvalitná strava je základom zdravého životného štýlu a tým aj funkčného imunitného systému.

Do vášho jedálneho lístka by ste určite mali zaradiť citrusové plody. Sú totiž výborným zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje imunitu a tvorbu bielych krviniek. Medzi populárne citrusy patria pomaranče, mandarínky, grapefruity či citróny.

Nestresujte sa

So stresom je to veľmi podobné ako so spánkom. Dnes nájdete len veľmi málo ľudí, ktorí by neboli pod nejakou formou stresu. A rovnako ako nedostatok spánku, aj stres zvyšuje produkciu kortizolu oslabujúceho imunitný systém.

Bojovať so stresom sa dá rôznymi spôsobmi a každému bude vyhovovať iný. Niektorí meditujú, iní majú radi šport a ďalší sa zasa najlepšie odreagujú pri kreatívnom hobby. Zistite, čo najviac pomáha vám a začnite sa tomu venovať. Vaše telo aj myseľ sa vám odvďačia.

Ryby pomáhajú

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča jesť ryby aspoň dvakrát týždenne. Sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré likvidujú zápaly v tele.

„Omega-3 majú na imunitu pozitívny vplyv, pretože sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. A preto vedia pozitívne ovplyvniť aj náš imunitný systém,“ vysvetlila výživová špecialistka Janka Trebulová.

Výskum tiež ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny zvyšujú efektívnosť B-lymfocytov, ktoré sú taktiež zodpovedné za imunitu.

Môžete ich telu dodať aj s pomocou výživových doplnkov. Výživový doplnok OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals je vyrábaný z kvalitného oleja z nórskych lososov; je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Tie okrem posilňovania imunity napomáhajú aj zdraviu ciev, srdca a mozgu.

Dajte si déčko

Vitamín D prispieva k udržiavaniu zdravých a pevných kostí a zubov, napomáha regulácii inzulínu a v neposlednom rade i posilňovaniu imunity.

Najlepším zdrojom vitamínu D je prirodzené slnečné svetlo, ale vo vysokej miere ho nájdete zastúpený aj v rybom mäse. Takisto môžete pre udržanie pevnej imunity siahnuť po rôznych syroch, vajíčkach alebo hovädzej pečeni, keďže všetky tieto potraviny sú tiež dobrými zdrojmi vitamínu D.

NMP

(Titulný ilustračný obrázok: Pixabay)

omf 

Ďalšie články k téme:

Funkčné potraviny, užitočné prvky a antioxidanty na pomoc imunite 

Funkčné potraviny chránia pred závažnými ochoreniami

Kvalitný spánok: Čo to znamená a čo nám prináša

Spánkom ku štíhlosti alebo: Osem hodín odpočinku dokáže zmeniť aj postavu

Vyvážená strava, pohyb počas pracovného dňa a index zdravia

Vitamíny a zdravie v jarnom období

Cesta za zdravším stravovaním sa začína už v nákupnom košíku

Aké kritériá majú spĺňať kvalitné, zdravé a funkčné potraviny

Aké sú najčastejšie príčiny nespavosti?

Obranyschopnosť tela treba posilňovať

Farmaceutický priemysel a bezpečnosť liekov

Meranie teploty trochu inak

 

Partneri