Nemecko sa v rámci predsedníctva v Rade EÚ zameria na kyberbezpečnosť a 5G

Autor TS august 2020 -
Nemecko sa v rámci predsedníctva v Rade EÚ zameria na kyberbezpečnosť a 5G Pixabay

Medzi hlavné priority spolkovej vlády patria hospodárska a sociálna obnova, boj proti klimatickým zmenám, migrácia, digitalizácia a kybernetická bezpečnosť.

Nemecko prevzalo 1. júla polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie. V oblasti kybernetickej bezpečnosti je jedným z členských štátov, ktoré podporujú ideu jednotného postupu vo vzťahu ku bezpečnostným požiadavkám na operátorov mobilných sietí.

5G siete: Ako ďalej

V súčasnosti platia všeobecné pravidlá a štandardy pre všetkých poskytovateľov a výrobcov rovnako. Neistota však panuje najmä vo vzťahu k technológií 5G, ktorá by mala z veľkej časti nahradiť už existujúce siete približne do roku 2025.

Nemecko o 5G sieťach v súčasnosti vedie diskusiu najmä s Francúzskom. Svoje odporúčanie vydala na začiatku tohto roka aj Európska komisia v rámci tzv. EU Toolboxu. Ide o súbor detailných odporúčaní pre členské štáty v oblasti 5G. Základným princípom je minimalizácia rizík, rôznorodosť a udržateľnosť trhu s 5G, a zvyšovanie kvality bezpečnostných štandardov.

Arne Schönbohm, riaditeľ nemeckého Spolkového úradu pre bezpečnosť informačných systémov, si myslí, že riziko v tomto smere je zvládnuteľné.

„V zásade existujú dva problémy: prvým je špionáž –  že dáta budú nedobrovoľne odvádzané tretej strane. Tomu môžeme čeliť vylepšeným šifrovaním. Druhým je sabotáž – t.j. diaľková manipulácia so sieťami alebo dokonca ich vypnutie. Toto riziko môžeme minimalizovať tým, že sa v kritických oblastiach nespoľahneme výhradne na jedného dodávateľa,“ uviedol A. Schönbohm pre nemecký denník Der Spiegel.

Diskusie o Huawei

Nemecko zatiaľ nevylúčilo spoločnosť Huawei z budovania 5G infraštruktúry v krajine. Práve čínsky výrobca je v súčasnosti hlavnou témou debaty o bezpečnosti 5G sietí. V problémoch sa spoločnosť ocitla po začiatku obchodnej vojny medzi USA a Čínou, v ktorej ide aj o prevahu na svetovom technologickom trhu.

Namiesto vylúčenia dodávateľov formuje Nemecko jasné a striktné bezpečnostné pravidlá, ktoré musí dodržať každý dodávateľ technológií. Iba ak pravidlá nesplní, nebude operátorom dovolené odoberať jeho technológie.

TS

 

Mohlo by vás zaujímať:

Najsilnejšie značky v sektore telekomunikačnej infraštruktúry

5G siete dajú silný impulz biznisu a investíciám, tvrdí Huawei

Kybernetické útoky stále ohrozujú slovenské firmy

Údaje občanov EÚ chráni pred zneužitím v amerických firmách ochranný „štít“

Nokia buduje 5G mobilné siete po celom svete

Digitálna doba vymazáva naše súkromie

Svoje sledovanie cez internetové cookies môžete podľa GDPR odmietnuť

Partneri