Ako udržať zamestnancov na nočnej čulých a produktívnych

Autor PRservis jún 2020 -
Ako udržať zamestnancov na nočnej čulých a produktívnych Pixabay

Zamestnávatelia by mali brať ohľad na osobné potreby a zdravie zamestnancov a prácu v noci plánovať s rozvahou. Môžu v tom nechať veľké slovo aj priamo im.

Nočné zmeny sú pre ľudský organizmus veľkou záťažou. Nielenže narušia prirodzený biorytmus človeka, ale môžu výrazne ovplyvniť produktivitu aj kvalitu odvedenej práce.

Pre zamestnancov pracujúcich v zmenovej prevádzke sú najnáročnejšími práve nočné zmeny. Preto by zamestnávatelia mali pri ich plánovaní brať ohľad na ich potreby a poskytnúť im také podmienky, ktoré minimalizujú negatívny vplyv nočných zmien na ich organizmus.

Poradenská spoločnosť Déhora, ktorá sa plánovaním pracovných síl v zmenových prevádzkach zaoberá, prináša niekoľko tipov, ako to dosiahnuť.

1. Obmedzte počet nočných zmien

Nočná práca je v zásade nezdravá a drahá a je lepšie sa jej vyhnúť. Často však existujú spôsoby, ako problém s nočnými zmenami vyriešiť a ešte z nich aj vyťažiť.

Pozrite sa kriticky na to, aký druh práce sa u vás v noci prevádzkuje. Možno sa dá niektorú jej časť presunúť na dennú zmenu a zamestnancov tak od práce v noci ušetriť.

Využiť môžete aj tzv. koncept flexibilných zmien, ktorý podľa potreby umožňuje upravovať počet zamestnancov (nielen) na nočnej zmene. Pokiaľ si neviete rady s reorganizáciou zmien, zavolajte si na pomoc odborníka, ktorý vám poradí a podporí vás.

2. Plánujte zmeny uvážene

Najvýhodnejší je taký zmenový model, keď sa zmeny posúvajú smerom dopredu. To znamená, že zamestnanec pracuje najskôr ráno, potom popoludní a až následne na nočnej zmene. Takýto spôsob riadenia zmien nazývame zdravý plán, pretože pomáha predchádzať hromadeniu nedostatku spánku. Telo sa pri ňom zotavuje jednoduchšie, než ako keď sa zmeny otočia „proti smeru hodinových ručičiek“.

Takýto pravidelný a stabilný harmonogram zmien s čo najmenším počtov úprav je nielen udržateľný a zdravý, ale pozitívne sa prejaví aj na produktivite.

3. S nočnými zmenami opatrne

Je lepšie, keď zamestnanci odpracujú viac krátkych nočných zmien ako menej dlhých. V druhom prípade je totiž biorytmus príliš narušený a zotavenie trvá oveľa dlhšie. Dĺžka zmien by nemala prekročiť 9 hodín a podceňovať by ste nemali ani radenie zmien za sebou.

Riziko poranenia je pri druhej nočnej zmene v poradí v priemere o 6 % vyššie, pri tretej je to už o 17 % viac a pri štvrtej ide o priemerný nárast dokonca o 36 %. Riziko úrazu sa síce zvyšuje aj pri troch po sebe idúcich denných zmenách, no je podstatne nižšie.

4. Vlastné zmeny podľa želania zamestnancov? Ide to

Koncept samoplánovania, ktorý do zmenných prevádzok zavádza spoločnosť Déhora, ponúka zamestnancom možnosť nastaviť si svoj pracovný kalendár podľa vlastných fyzických aj sociálnych potrieb. V pracovnom kolektíve sa totiž vždy nájdu ľudia, ktorí dávajú prednosť práci v noci.

Naopak, zamestnancom, ktorí preferujú denné zmeny, to umožní absolvovať menší počet tých nočných. Samoplánovanie môže ponúknuť veľké výhody pre všetky zúčastnené strany. Zamestnanci si zlepšia rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a vy sa už nebudete musieť trápiť s vysokou fluktuáciou.

Pokiaľ svojim zamestnancom umožníte rozhodovanie o ich zmenách, môžete si byť istí, že sa to odrazí aj na ich celkovej spokojnosti, pracovnom výkone a lojalite k firme.

PRservis

 

Mohlo by vás zaujímať:

Nevhodné nastavenie pracovných zmien môže „zamávať“ s biorytmom človeka

Firmy často zbytočne strácajú prácne získaných a vyškolených zamestnancov

HR recepty od Najlepšieho zamestnávateľa: vekový mix zamestnancov a nijaký open space

Zneužívajú zamestnanci „paragraf“ – vyšetrenie u lekára?

Produktivita práce rastie s vekom, nie naopak

Nové pravidlá pre whistleblowing

Prečo firma potrebuje motivovaných zamestnancov?

Päť manažérskych tipov od bývalého riaditeľa CIA

 

Partneri