Akciové trhy rástli v roku 2019 o 25 a viac percent a spolu s nimi indexové fondy

Autor KS / JF január 2020 -
Akciové trhy rástli v roku 2019 o 25 a viac percent a spolu s nimi indexové fondy Pixabay

Finančné trhy ponúkli vlani investorom priestor na vysoké zhodnotenie peňazí. Dvojciferných zhodnotení bolo neúrekom.

Majetok slovenských sporiteľov v druhom pilieri pravdepodobne v tomto roku 2020 prekročí magickú hranicu 10 miliárd eur, nazdávajú sa makléri z investičnej  spoločnosti Across Private Investments (API). Na konci roka 2019 v ňom bolo 9,3 mld. EUR.

„Priemerné zhodnotenie 7,8 % za minulý rok neoslní, no sporitelia, ktorí boli v indexových fondoch, musia byť spokojní. Veď 28,4 % je výborný výsledok,“ uviedol Maroš Ďurik, generálny riaditeľ API.

Druhý pilier je podľa neho peknou ukážkou toho, ako funguje priemer. „Ak máte peňažné prostriedky v garantovaných fondoch, za posledné štyri roky ste nezarobili ani na infláciu,“ upozornil. No výkonnosť indexových fondov za toto obdobie atakuje 40 %.

Tretí pilier dlhodobo so zlým vysvedčením

„V 3. pilieri mali Slováci ku koncu uplynulého roka 2,4 miliardy eur. Vlaňajšok dopadol pre sporiteľov v tomto pilieri relatívne dobre. Priemerné zhodnotenie dosiahlo 8,9 %,“ informoval M. Ďurik.

„No v kontexte výsledkov akciových trhov – keď globálny akciový index vzrástol približne o 25 % – to nie sú výnimočné čísla,“ zhodnotil. Podľa šéfa API by mali v portfóliách, ktoré sú určené na dôchodok občanov, dominovať práve akcie.

Málo efektívne zhodnocovanie peňažných prostriedkov v 3. pilieri vynikne v dlhšom horizonte. „Za posledné štyri roky dosiahlo priemerné zhodnotenie len 10,8 %. Pri inflácii 7,4 % a zhodnotení globálneho akciového trhu na úrovni 40 %, to veru nie je pekné vysvedčenie,“ vysvetlil M. Ďurik.

Podielové fondy neoslnili

Objem majetku v podielových fondoch sa v roku 2019 priblížil k desaťmiliardovej hranici – konkretne dosiahli 9,6 mld. EUR. Podľa M. Ďurika bol uplynulý rok pre investorov vo fondoch najlepší za posledné štyri roky. Priemerné zhodnotenie dosiahlo 7,7 %, čím sa podarilo výraznejšie prekonať infláciu, ktorá vlani presiahla 3 %.

„Vzhľadom na vývoj trhov si však vieme predstaviť aj lepšie čísla. Môže za to najmä dominancia zmiešaných fondov v portfóliách investorov, v ktorých investori strácajú najviac. Zhodnotenie za štyri roky neoslní; 10,3 % je za daných podmienok na finančných trhoch slabý výsledok,“ konštatoval riaditeľ API.

Peniaze v bankách požiera inflácia

Investičným „lúzrom“ roka 2019 sú opäť peniaze ležiace investície v bankách. Podľa M. Ďurika ich tam majú Slováci uložených najviac, a to 37,4 miliárd eur. Ich priemerné zhodnotenie pritom dosiahlo historicky najnižšiu úroveň: 0,23 %. Pri vlaňajšej inflácii viac ako 3 % sa teda reálna hodnota peňazí v bankách opäť kontinuálne znížila.

„Za posledné štyri roky ukrojila inflácia z reálnej kúpnej sily peňazí v bankách viac než 6 %. Zlým trendom, ktorý sa naplno začína prejavovať v posledných rokoch, je ¸lenivosť´ Slovákov,“ upozornil Ďurik. Vysvetlil, že kým pred štyrmi rokmi mali na bežných účtoch približne 15 miliárd, dnes tam „bezprizorne“ leží už 25 miliárd eur. „Pri trojpercentnej inflácii je to vlastne len približne už len 24 miliárd...“

Indexové fondy všetkými desiatimi

Investičný guru Maroš Ďurik aj s odkazom na uvedené čísla už tradične pléduje za indexové fondy, ktorých portfólio kopíruje hlavné svetové akciové indexy. Uvádza dva hlavné dôvody:

1. Indexové fondy efektívne prenášajú zhodnotenie finančných trhov do peňaženiek investorov. Za posledné štyri roky zarobili v druhom pilieri 39,2 %, pričom produkt Across Investičné Sporenie+ dokonca až 39,4 %. (Priemerný akciový podielový fond pritom za rovnaké obdobie zarobil 28 %.)

2. Výnosy z indexových fondov sú po roku od nákupu oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb. Teda 39 % v hrubom = 39 % v čistom vyjadrení. Oproti tomu daňové zaťaženie investície do podielového fondu zníži čistý výnos zhruba o pätinu (z vyššie uvedených 28 % teda zostane investorovi len 22,7 %).

KS / JF

 

Ďalšie články k téme:

Pasívne investovanie a indexové fondy: Pôjdu portfólioví manažéri na úrad práce?

Finančná kultúra a inteligencia je pre človeka tretie Q – vedľa IQ a EQ

Poznáte recept na vyššie výnosy?

Maximalizujte zisky z akcií – využívajte money management

Investičné pravidlo FEREO: Takmer neporaziteľná diverzifikácia portfólia

Dlhodobé investičné sporenie by bolo prilepšením k dôchodkom, vláda váha s jeho podporou

Technologické jednorožce sa na burze často trápia

Partneri