Ako prežiť leto s vysokým tlakom – aj toto trápi hypertonikov

Autor OTS august 2020 -
Ako prežiť leto s vysokým tlakom – aj toto trápi hypertonikov Pixabay

Väčšina hypertonikov, teda ľudí s vysokým krvným tlakom, sa môže v lete cítiť lepšie a pociťovať zníženie tlaku.

Dôvodom je, že kvôli teplu sa rozšíria krvné cievy a organizmus snaží znížiť svoju vnútornú teplotu. Aj počas horúcich letných dní je však dôležité dbať na liečbu. V prípade nedbanlivosti sa môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Situáciu zhoršuje klimatizácia a vysoké teplotné rozdiely medzi vnútornými a vonkajšími priestormi.

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité, pretože neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy, nezriedka aj s tragickým koncom.

Hypertenzia je zodpovedná za 54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a ide o problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 % dospelých medzi 25. až 64. rokom života.

Nebezpečné teplotné výkyvy

„Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá môžu spôsobiť kolaps. Preto ak chcete leto prežiť bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika. Platí to najmä pre pacientov nad 65 rokov a ľudí, ktorí majú aj iné pridružené ochorenia,“ upozorňuje kardiológ doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.

Je nutné užívať lieky podľa odporúčaní lekára. Môže sa však stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, resp. k závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osôb, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú adekvátny pitný režim.

„Pokiaľ dôjde k opakovanému nameraniu nízkych hodnôt tlaku krvi, treba konzultovať s lekárom, či netreba znížiť pôvodnú dávku antihypertenzív, najmä ranných dávok. Určite by ste nemali prerušiť liečbu, pretože liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, väčšinou celoživotná,“ vraví doktor Kamenský.

Každá náhla zmena počasia, či už teploty, vlhkosti, atmosférického tlaku má vplyv na ľudské zdravie. Ak máte problémy s tlakom, tieto zmeny môžete pociťovať ešte intenzívnejšie.

„Náš tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj váš tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ dodáva.

Pravidelné meranie tlaku

Hodnoty krvného tlaku sa môžu meniť z minúty na minútu. Tlak, ktorý vám nameria tlakomer, vám povie to, aký tlak máte momentálne. Neznamená to ale, že rovnaký tlak budete mať o 5 minút, o hodinu, ráno či večer.

„Preto je dôležité, aby si ľudia, ktorí majú s tlakom akýkoľvek problém, merali tlak pravidelne. Ideálne v týždeň za sebou, niekoľkokrát denne, za približne rovnakých podmienok,“ informuje Šimon Peter zo spoločnosti Celimed, s. r. o., zastúpenie OMRON pre Slovensko.

7 tipov pre hypertonikov

1. Pravidelne si merajte krvný tlak, aj keď sa cítite dobre

2. Nenastavujte si klimatizáciu na príliš nízku teplotu. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by mal byť maximálne 5 °C, inak môžete utrpieť teplotný šok a skolabovať.

3. Ak viete, že vchádzate do priestoru, kde je veľký teplotný rozdiel, doprajte si čas na aklimatizáciu. Sadnite si, oddýchnite si, napite sa vody.

4. Pravidelne užívajte lieky a nemeňte ich dávkovanie bez konzultácie s lekárom. Nezabudnite mať doma rezervu liekov pre prípad dovolenky lekára.

5. Ak idete na dovolenku, nezabudnite si so sebou zobrať tlakomer. Stres, zmena prostredia a teplôt vám môžu zmeniť hodnoty krvného tlaku a aj keď ste mali krvný tlak stabilizovaný, môže sa to zmeniť.

6. Nikdy neskáčte do akejkoľvek vody. Voda môže byť studená a náhlou zmenou teploty si môžete privodiť infarkt.

7. Opatrne s alkoholom. Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak a môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych príhod. Naopak, nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu a pite dostatok tekutín.

Mať doma tlakomer sa oplatí

Správne si zmerať tlak je jednoduché v prípade, ak máte moderný tlakomer, ktorý všetko podstatné zvládne sám. Ideálne je, ak si tlak meriate pravidelne, nielen večer, ale aj ráno, aby ste dokázali odhaliť aj nebezpečnú rannú hypertenziu.

Nemali by ste si ho merať len doma, ale napríklad aj v práci, aby ste zaznamenali prípadné kolísanie tlaku počas dňa. Ak vám už lekár diagnostikoval vysoký krvný tlak, svoj tlakomer by ste si mali brať so sebou aj na dovolenku.

Výhodou vlastného tlakomeru môže byť aj možnosť zaznamenávať si svoje namerané hodnoty tlaku do mobilnej aplikácie, čo umožňujú niektoré novšie modely tlakomerov. Takto dokážete odhaliť prípadné nepriaznivé tendencie vo vašom organizme – zvyšovanie či kolísanie tlaku, rannú hypertenziu, arytmie a podobne.

OTS

 

Mohlo by vás zaujímať:

Aj vy máte vysoký krvný tlak?

Spoznáte, že máte infarkt? Únava aj závrate patria medzi varovné príznaky

Počet prípadov fibrilácie predsiení srdca v Európe rastie

Choroby srdca a ciev sú hrozbou

Nevhodné nastavenie pracovných zmien môže „zamávať“ s biorytmom človeka

V letných horúčavách využívajte klimatizáciu s rozvahou

Pitný režim – súčasť zdravej výživy

Minerálne a pramenité vody sú dôležitou súčasťou pitného režimu, ich užitočnosť netreba podceňovať

Rýchla a správna pomoc pri hypoglykémii môže zachrániť život

Zdravotný stav slovenského obyvateľstva sa zlepšuje

 

Partneri